Nesociálne daňové licencie pre podnikateľov

Autor: Pavol Goriščák | 20.2.2015 o 14:50 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  860x

  O zavedení daňových licencií pre podnikateľov sa už popísalo veľa. Keďže tohto roku sa začínajú prvýkrát platiť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie roka 2014, poukážem na to, ako by mal vyzerať návrh sociálnej vlády.

  Jedným z kľúčových prvkov trhovej ekonomiky je podnikanie. Štát reguluje činnosť podnikov prostredníctvom platnej legislatívnej úpravy. Tak presadzuje svoju hospodársku politiku a pôsobí na podnikateľské subjekty.

  Je rozhodnutie o zavedení daňových licencií pre podnikateľov rozhodnutím, ktoré by malo zlepšiť podnikateľské prostredie, pomôže zvýšiť zamestnanosť, tvorbu pracovných miest a strednej triedy, alebo ide len o rýchle a necitlivé rozhodnutie, resp. presadenie zákona bez hlbšieho zamyslenia ministra financií, ako čiastočne zaplátať neschopnosť zabrániť daňovým únikom?

  Na Slovensku nám vládnu predstavitelia sociálnej strany, ktorí pravdepodobne zabudli na význam slova „sociálny“. Ak sa budem veľmi snažiť a privriem oči, tak aj pri zákone o dani z príjmov nájdem pár prvkov, ktoré by sme mohli považovať za sociálne, a to v porovnaní k strelenej facke v podobe daňových licencií a potom pohladkaním po líci v podobe ročného odkladu platenia daňových licencií pre novovzniknuté spoločnosti a znížením dane z príjmu pre právnické osoby z o 1%.

  Aké opodstatnenie má táto licencia? Veď spoločnosti, ktoré podnikateľskú činnosť vykonávajú a zarábajú dane platiť musia. Aj v prípade jednoročného odkladu pre novovzniknuté spoločnosti ide len o akési bezvýznamné gesto, keďže väčšina spoločností potrebuje na plnohodnotné presadenie sa na trhu cca 3 roky, kým si vybuduje akúsi sieť partnerov, zákazníkov, klientov, dodávateľov, odberateľov, atď.

Ak chceme pomôcť podnikateľskému prostrediu na Slovensku, tak:

1/ zrušme daňové licencie
2/ poskytnime začínajúcim podnikateľom a ich nápadom pomoc v podobe štátneho úveru na podporu podnikania bez zabezpečenia pre fyzickú osobu do výšky napr. 20.000,-€ so zvýhodneným úrokom do výšky 4,5% s odkladom začatia splácania o 3 roky.
3/ zapracujme do trestného zákona nevyplatenie mzdy /zo subjektívnych dôvodov/ ako prečin
4/ bojujme proti korupcii
5/ zlepšujme vymožiteľnosť práva.

  Majme na pamäti, že podporou začínajúcich podnikateľov, malých a stredných podnikateľov, rodinných firiem je cestou k zlepšeniu lokálnych ekonomík, čo vedie k zlepšeniu ekonomiky v celku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?